انواع فوم

فوم , foam

فوم چیست ؟

احتمالا شما نیز کلمه فوم را بارها شنیده اید که به مواد و ترکیبات مختلف اطلاق می گردد. فوم یک اصطلاح انگلیسی است که به طور کلی به ماده ای که در آن پراکندگی گاز در مایعات و یا جامدات وجود دارد اطلاق می شود. حالتی که پراکندگی گاز در مایعات وجود دارد در زبان فارسی به عنوان “کف” شناخته می شود. ولی در حالتی که پراکندگی گاز در جامد وجود دارد در زبان فارسی از همان اصطلاح “فوم” استفاده می شود.

“این یک مقاله آموزشی از سلسه مقالات وبلاگ پارت فوم می باشد. برای مشاوره ، سفارش و خرید  انواع فوم و عایق شما می توانید از طریق لینک خرید محصول  ما قدام فرمایید همچنین برای مشاهده کلیه محصولات پارت فوم شما می توانید از وب سایت پارت فوم آکوستیک بازدید نمایید. “

فوم های جامد دسته وسیعی از مواد هستند که به علت خواص خاص خود امروزه در دنیا کاربرد  فراوان پیدا کرده اند ،به طوری که امروزه از صنعت هوا و فضا و خودروسازی و ساختمان سازی تا مهد کودک ها  و مدارس این دسته از مواد دیده می شوند. و به جرات می توان گفت شاید کمتر روزی باشد که با فوم ها سرکار نداشته باشیم. فوم ها به ویژه فوم ها ساختمانی و فوم های صنعتی اکثرا از محصولات پلیمری هستند. این محصولات معمولا موادی هستند نرم و ارتجاعی پذیر البته برخی از انواع آن( نظیر یونولیت یا همان فوم پلی استایرن انبساطی و یا فوم ایکس پی اس ) ساختار خشکتر و شکننده تری دارند ولی به طور کلی اکثر انواع آن نظیر فوم پلی اتیلن ، فوم ای و ای ، فوم الاستومری ، فوم پلی اتیلن و…. دارای ساختار نرم و ارتجاعی هستند و همین خاصیت موجب بسیاری از کاربردها در فوم ها می شود. از سوی دیگر فوم ها دارای ساختارهای سلولی هستند که می تواند موجب نقش عایق ( صوتی ، حرارتی و برودتی ) در این مواد شود که همین ویژگی نیز موجب پرکاربرد شدن فوم ها می گردد.  

کاربرد فوم

ورق فوم

زمانی که خواب هستیم، تشکی که موجب آرامش و راحتی ما می شود از فوم ها ساخته شده است ( بسته به نوع تشک می تواند این فوم شامل مواردی نظیر فوم پلی اتیلن ، فوم پلی استایرن ، فوم ریباند ، فوم پلی یورتان و یا فوم مموری باشد). زمانی که به سراغ یخچال می رویم لایه داخلی زیر بدنه یخچال معمولا یک لایه فومی به منظور عایق نمودن یخچال می باشد. زمانی که بر روی صندلی و یا کاناپه روبروی تلویزیون نشسته ایم لایه زیر مبل معمولا فوم پلی یورتان است. زمانی که در حال تماشای یک فیلم سنمایی یا یک برنامه تلویزیونی هستید نیز باید بدانید بسیاری از دکور های سینمایی و برنامه های تلویزیونی با استفاده از فوم ها به ویژه فوم پلی استایرن انبساطی ( یونولیت ) ساخته می شود.  حتی زمانی که در حال گوش دادان به موسیقی و یا رادیو هستید باید بدانید احتمال دارد فوم ها در شنیدن با کیفیت صدای موسیقی و یا رادیو موثر بوده اند. چرا که امروزه در بسیاری از استدیو های دنیا برای حذف فرکانس های مزاحم و بهبود کیفیت صدا در محیط استودیو ، از فوم آکوستیک ( فوم شانه تخم مرغی ، فوم هرمی و… ) استفاده می شود.

خرید فوم آکوستیک ، قوم ، یونولیت ، عایق در سرتاسر ایران

هنگامی که سوار خودرو می شویم قسمت های مختلف آن را فوم تشکیل داده است. کلیه صندلی های خودرو از فوم پلی یورتان ساخته می شوند. عایق های بین در و رو دری برای جلوگیری از انتقال صدا و حرارت و برودت فوم ها می باشند . بعلاوه در بسیاری از خودروها قسمت هایی از صندق عقب که برای نگهداری وسایلی نظیر جعبه آچار و زاپاس استفاده می شود معمولا فوم ها هستند. در برخی از خودروها استفاده از فوم ها فراتر از این نیز رفته است و حتی قسمت هایی از لایه های زیر سپر خودرو فوم ها می باشند.

احتمال بسیار زیاد ساختمانی که در آن سکونت دارید هم فوم ها در آن به کار رفته اند . در بسیاری از ساختمان ها برای سقف ها از بلوک سقفی یونولیت استفاده می شود. عایق لوله ها معمولا فوم ها هستند. حتی فوم ها احتمال دارد در دیوارها نیز به کار برده شده باشند تا فضا در برابر حرارت ، برودت و حتی صدا عایق شوند.

اگر کفش اسپرت به پا داریم احتمالا  قسمتی از لایه زیرین و کفی آن از فوم تشکیل شده است. اگر به یک باشگاه ورزشی نیز بروید فوم ها را در جاهای مختلف می بینید. کفپوش بسیاری از باشگاه ها رزمی از فوم ای وی ای می باشد. همچنین ضربه گیر و محافظ بسیاری از وسایل ورزشی ( دستگاه ها بدنسازی ، تردمیل ، دوچرخه ثابت ) معمولا فوم ها می باشند.

زمانی که بسته بندی یک محصول را نیز باز می نماید معمولا داخل بسته فوم ها را مشاهده می نماید. این فوم ها بوده اند که باعث شده اند این محصول از کارخانه تا منزل یا دفتر شما سالم برسد ( فوم ها یک ضربه گیر بسیار کاربردی هستند).حتی اگر همین الان روبروی کامپیوتر رومیزی خود نشسته اید و زیر ماوس ( موشواره) کامپیوتر شما پد مخصوص ماوس است آن لایه نیز از فوم ساخته شده است.

انواع فوم

پارت فوم با توجه به زمینه فعالیت خود طیف وسیعی از فوم ها را ارایه می نماید. این فوم ها در ساختمان سازی ، عایق سازی صوتی و حرارتی ، بسته بندی ، ساخت دکور ، ماکت و کاردستی ، صنایع خودروسازی ، آکوستیک استودیوها و… کاربرد دارد . در ادامه به معرفی برخی از انواع فوم می پردازیم.

“این یک مقاله آموزشی از سلسه مقالات وبلاگ پارت فوم می باشد. برای مشاوره ، سفارش و خرید  انواع فوم و عایق شما می توانید از طریق لینک خرید محصول  ما قدام فرمایید همچنین برای مشاهده کلیه محصولات پارت فوم شما می توانید از وب سایت پارت فوم آکوستیک بازدید نمایید. “

۱. فوم پلی استایرن انبساطی ( یونولیت)

یونولیت یکی از انواع فوم است که با نام پلاستوفوم و گاهی آکاسیف نیز شناخته می شود. البته باید در نظر داشت که نام اصلی این محصول پلی استایرن انبساطی می باشد. پلی استایرن انبساطی از محصولات پلیمری است که با فرآیند پخت اولیه (معمولا بادگرم) و پخت اصلی ( پخت با بخار آب) تبدیل به ورق فوم یا سایر محصولات یونولیتی می شود.

یونولیت دارای ساختار سلول بسته می باشد و در ساختمان سازی ( به عنوان بلوک سقفی ، در درز انقطاع ساختمان ، در عایق زیر گرمایش از کف و…) ، ساخت دکور و ماکت ، ساخت یخچال های صنعتی ( یونولیت یک عایق فوق العاده برای سرماست)، صنایع بسته بندی و حتی در صنایع خودروسازی کاربرد دارد. همچنین گاهی اوقات پلاستوفوم به منظور تکمیل کارایی و بهبود عملکرد برخی از انواع عایق صوتی ( نظیر پشم سنگ )  و ساخت برخی از انواع پنل آکوستیک ( نظیر دیفیوزر آکوستیک ) می تواند مورد استفاده باشد. 

۲. فوم پلی اتیلن ( پلی فوم)

فوم رول

فوم پلی اتیلن یکی از انواع فوم است که در صنایعی نظیر مبلمان ، بسته بندی ، عایق سازی حرارتی و عایق سازی صوتی کاربرد فراوان دارد. این محصول معمولا تا ضخامت ۳ سانتی متر به صورت فوم رولی عرضه می گردد و از ضخامت ۴ سانتی متر به بالا به صورت ورق فوم در بازار موجود است.

معمولا انواع ورق فوم ( ۴ سانتی متر به بالا ) در ساخت تشک کاربرد دارد. از سوی دیگر  انواع ۵ میل تا ۲ سانتی متر فوم پلی اتیلن به منظور بسته بندی کالا ها کاربرد دارد همچنین به منظور عایق سازی حرارتی کف و  گاهی دیوارها و حتی سقف از انواع ۱ تا ۲ سانتی متر این فوم استفاده می شود و برای زیر سازی آکوستیکی و عایق صوتی نیز از ضخامت های ۲ تا ۴ سانتی متر فوم پلی اتیلن در ترکیب با عایق ها سلول باز استفاده می نمایند. علاوه بر این ،  فوم پلی اتیلن در تولید عایق های لوله ای نیز کابرد دارد. از پلی فوم لوله ای به منظور عایقسازی لوله ها می توان استفاده نمود بعلاوه پلی فوم لوله ای به عنوان محافظ و ضربه گیر لوله داربست نیز کاربرد دارد. 

۳. فوم پلی یورتان ( اسفنج یا ابر)

فوم شانه تخم مرغی آکوستیک با انواع فومانواع فوم ، بیس ترپ

فوم پلی یورتان که با نام های اسفنج و ابر نیز در ایران شناخته می شود یکی از انواع پر کاربرد فوم می باشد. فوم های پلی یورتان ارایه شده توسط پارت فوم از نوع سلول باز می باشد و در فرآیند عایق سازی صوتی و آکوستیک کاربرد دارند. از انواع این نوع فوم می توان فوم شانه تخم مرغی ، بیس ترپ فوم و فوم هرمی را نام برد.

۴. فوم ای وی ای ( EVA FOAM)

فوم تاتامی کار

اتیلن وینیل استات که با نام اختصاری ای وی ای شناخته می شود یکی از انواع فوم می باشد که خواص منحصر به فردی دارد . از این فوم در صنعت کفش ، صنعت اتومبیل ( به عنوان مثال ضربه گیر های روی درب خودروهای صفر) ، باشگاه های ورزشی و مهد های کودک (به عنوان ضربه گیر از نوع تاتامی این فوم)، زیر پارکت ( به عنوان فوم سایلنت) ، استودیو موسیقی و اتاق های تمرین موسیقی ( به عنوان صداگیر از نوع تاتامی این فوم ) می توان استفاده نمود

۵. فوم الاستومری

انواع فوم ، کاربرد فوم ، فوم

فوم الاستومری یکی از جدیدترین انواع فوم در بازار می باشد. ساختار منحصر به فرد و کارایی این نوع فوم موجب شده است. این فوم در صنایعی نظیر عایق ساختمان ( صوتی و حرارتی) ، اتومبیل سازی ، آکوستیک و عایق صوتی استفاده گردد و به عنوان رقیبی برای سایر انواع قدیمی تر فوم مطرح گردد. پارت فوم ۲ نوع صاف و شانه تخم مرغی این نوع فوم را عرضه می نماید. نوع دو رو صاف برای عایق سازی صوتی و عایق سازی حرارتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و نوع تخم مرغی این نوع فوم به عنوان عایق صوتی و آکوستیک قابل استفاده می باشد.

۶. فوم ریباند 

یکی از انواع دیگر فوم ها ابر ریباند یا فوم ریباند می باشد. فوم ریباند در صنایعی مثل مبل سازی ، تشک سازی و… کاربرد دارد. این نوع فوم از چسبانده شدن تکه های ابر پلی یورتان تولید می شود و در حقیقت از گروه ابر های پلی یورتان است. در نتیجه ساختار سلول باز ابر پلی یورتان و دانسیته مناسب این نوع فوم از ابر ریباند می توان به عنوان یک آکوستیک و عایق جاذب نیز استفاده نمود و در نتیجه ابر ریباند در عایقسازی و ساخت پنل های آکوستیک نیز کاربرد دارد. 

شما می توانید سوالات خود را در مورد انواع فوم در انتهای این بخش در قسمت نظرات مطرح فرمایید. سوالات شما در سریع ترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

26 Replies to “انواع فوم”

 1. سلام. یونولیت رنگی هم دارید ؟ برای استفاده برد کلاس میخوام ،که کاردستی بچه ها روی آن نصب بشه .
  ابعاد ۲×۱ متر هم میخوام .

  • سلام یونولیت رنگی معمولا تولید نمی شود و این محصول معمولا فقط به رنگ سفید در بازار موجود است ولی با رنگ آکرلیک یا پلاستیک پایه آب می توانید رنگ آمیزیش کنید

 2. سلام . چه نوع فومی ، بهترین عایق مغناطیسی میباشد؟
  (فومی رو میخوام که عایق مغناطیسی باشد . )

  • سلام زمینه تخصصی ما عایق ها صوتی ، آکوستیک و تا حدی عایق ها حرارتی و برودتی و در مورد سوال شما متاسفانه اطلاعات زیادی نداریم .

 3. سلام من یه فوم نازک برای تولید پد موس میخوام چه چیزی میتونه خوب باشه و قیمت و کیفیت مناسبی داشته باشه با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام معمولا از فوم ای وی ای برای زیر پد موس استفاده میشه البته روی اونهم روکش می کشند. البته ما فقط ۱.۵ میلش داریم.

  • سلام فوم ای وی ای یک عایق سلول بسته است در صورتی که در زیر کار عایق ها سلول باز نظیر فوم شانه تخم مرغی و پشم سنگ استفاده شود و در صورت داشتن ضخامت بالا دو سانت می تواند تا حدی نقش عایق صوتی هم داشته باشد بر روی دیوار ولی کاربرد اصلی این فوم در کف و در تلفیق با موکت است.

  • سلام ، بسته به کاربرد شما می تواند نوع فوم متفاوت باشد ولی به طوری کلی یونولیت به ویژه فشرده ، فوم پلی اتیلن و فوم الاستومری می توانند نقش عایق دمایی داشته باشند البته اگر کندسوز بودن عایق براتون مهم است باید از نوع الاستومری استفاده کنید.

 4. سلام . میتونیم از فوم شماره ۵ برای ساخت کاسپلی استفاده کنیم با حرارت دادن ؟ لطفا جواب بدید ک نیاز دارم ??

 5. سلام
  فوم جاذب آب برای دستگاه شستشو شیشه کسی تو ایران تولید میکنه

  • سلام ما فوم های حاذب صوت آکوستیک داریم و در مورد فوم جاذب آب اطلاعاتی نداریم. البته برخی از همین فوم ها می توانند آب را هم تا حدی جذب کنند که البته این موضوع به کاربری شما بستگی داره.

 6. سلام برای تولید کلاه کودک که هم ضدضربه باشه و گرم نباشه و عرق نکنه از چه فومی میشه استفاده کرد؟

  • سلام ، این سوالی که پرسیدید کمی از تخصص ما خارج ما تقریبا هر فومی که در بازار هست را داریم ولی خود شما باید تشخیص دهید چه فومی مناسب . پیشنهاد می کنم از فروشگاه مرکزیمون چون خرده فروشی هم داره چند مدل فوم را بگیرید و تست نمایید کدام مدل مناسب است. فکر می کنم فوم ها سلول باز مناسب تر باشد چون هوا تا حدی می تواند از منافذش عبور کند.

 7. سلام
  من کاری می کنم که اصطلاحا بهش می گیم کاسپلی
  میتونید با سرچ در اینترنت بفهمید که چیه
  می خواستم بدونم برای این کار از چه نوع فومی باید استفاده کنم
  و از کجا اون فوم رو تهیه کنم

  • سلام اگر می خواهید برای تهیه لباس ها خاص از فوم استفاده کنید ما فوم ها مختلفی داریم که بسته به کارکتری که می خواهید بسازید این فوم ها می تواند متفاوت باشد. ما فوم هایی نظیر فوم پلی اتیلن . یونولیت. فوم ای وی ای . فوم پلی یورتان را داریم که برای طراحی ها خاص . دکورسازان . طراحان عروسک نمایشی . طراحان صحنه از ما خریداری می کنند. برای اطلاعات بیشتر از لینک محصولات ما بازدید نمایید. همچنین بعد از تعطیلات می توانید به فروشگاه ما مراجعه فرمایید و محصولات ما را از نزدیک مشاهده نمایید.
   https://partfoam.com/foam-2/

 8. سلام من یه سگ دارم که پارس میکنه یه اتاق ۹ متری هم داریم که می خوایم در اختیارش بزاریم یه دیوارش به ساختمان دیگه (که درز انقطاع دارن طبیعتا) یه دیوارش به اتاق خواب خودمون و یه دیوار با کمد دیواری و بالکن (با شیشه دو جداره معمولی و یک در اضافه ) به حیاط و یه دیوار هم با درب حمام و درب ورودی به پذیرایی خودمون -کف پارکت با فوم معمولی سایلنت و دیوارها کاغد دیواری چه فومی پیشنهاد می کنید که صدای پارس بیرون نره اصلا و برای همسایه ها مزاحمتی ایجاد نکنه وقتی در اتاق بستس. ممنون

  • سلام برای آکوستیک کردن این فضا دو کار می شود کرد
   راهکار دایمی استفاده از پشم سنگ و پلی اتیلن به صورت ترکیبی است و روی آن یا باید ام دی اف بزنید یا کناف ( ام دی و کناف جزو خدمات ما نیست)
   راهکار موقت استفاده ترکیبی از ۴ سانت فوم پلی اتیلن و ۵ سانت فوم تخم مرغی که این کار تا حدودی صدا را کم می کند . البته باید در نظر داشته باشید نباید نزدیک این فوم ها شعله حرارت شدید و جرقه باشد چون نسوز نیستند

 9. برای جذب فرکانس ها باید از انواع جاذب عایق صوتی استفاده کنید که این نوع عایق ها سلول باز هستند. مثل پشم سنگ و یا فوم شانه تخم مرغی ، در نتیجه فوم پلی یورتان پاششی نمی تواند پاسخگوی شما باشد . نکته دیگری که در مورد انتخاب عایق باید در نظر بگیرید این است که بعضی از این عایق ها نسوز نیستند و نباید در معرض شعله ، حرارت و جرقه و سایر مواد مشتعل شونده باشند.

 10. با سلام
  خسته نباشید
  ما یک واحد کاری داخل کارخانه داریم، که کار شستشو و بادگیری قطعات تولید شده اونجا انجام میشه و اصطلاحا بهش میگیم کارواش، بجز یکی از دیواره هاش که کاملا بازه و دیواری نداره، مابقی قسمتها از جمله سقف و دیوارهای دیگش با ایرانت های فلزی پوشیده شده، سوالی که برام پیش اومده اینه ما اگه بخوایم صدای اینجا رو به فوم پلی یورتان پاششی کاهش بدیم و آزار دهنگی اونو از بین ببریم، این یه ضلع بازی که داره برامون مشکل ساز نمیشه؟ میگم چون ی ضلعش بازه امکان داره صدارو بیشتر پخش کنه به بیرون؟

  • سلام
   ۱.فوم ها پاششی بیشتر برای درزبندی مناسب هستند تا برای آکوستیک و عایق صوتی کل دیوار
   ۲. به طور کلی فرآیند آکوستیک عایق صوتی مانند یک استخر می ماند که اگر در یک دیواره ان حفره ای باشد . اب در ان جمع نمی شود . پس اگر یکی از اضلاع شما باز باشد مسلما عایق صوتی مناسبی نخواهید داشت. به ویژه اینکه نوع عایق صوتی مورد نظر شما یعنی فوم پاششی از نوع سلول بسته نیز هست و هیچ فرآیند جذبی هم ندارد

   • حدسم میزدم بی فایده باشه، ولی بیشتر بابت حذف انعکاس این ایرانت های فلزی میخواستم ازش استفاده کنم و از روی اون جاذب صدا بزنیم، گفتم بپرسم تا مطمئن باشم کاری ک میکنیم جواب میده یا نه.
    خیلی ممنونم از پاسخ مناسب شما.
    همیشه موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

code