آکوستیک و عایق صوتی خودرو ( انواع دمپینگ ، نمد خودرویی ، فوم صداگیر درب ، عایق کف)

آکوستیک خودرو ، آکوستیک ماشین ، عایق صوتی ماشین ، دمپینگ ، دمپینگ اس تی پی ، دمپینگ بلاک سیلور ، دمپینگ بلاک گلد ، صداگیر کف خودرو ، فوم درب خودرو ، عایق درب خودرو ، STP

آکوستیک ، صداگیری و عایق صوتی خودرو یکی از مباحث مهمی است که در سال ها اخیر مورد توجه بسیاری از کاربران خودرو و دوستداران اتومبیل قرار گرفته است. آکوستیک ماشین می تواند به دلایل مختلفی صورت گیرد از جمله این دلایل می توان به جلوگیری از ورود صدا از سمت موتور به داخل کابین سرنشین ، بهبود کیفیت صدای باندهای سیستم صوتی  ، جلوگیری از انتقال صدا از کف خودرو  و…. اشاره کرد. متریال ها مختلفی در بازار آکوستیک خودرو وجود دارد که هر یک کارایی خاصی دارد و به منظور هدف خاصی در صداگیری و آکوستیک خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مجموعه پارت فوم با توجه به تجربه چندین چند ساله در زمینه عایق صوتی و آکوستیک و با توجه به احاطه به بازار برترین محصولات آکوستیک و صداگیر خودرویی را عرضه و ارایه می نماید که در ادامه به معرفی برخی از این محصولات می پردازیم.

 1.  ورق دمپینگ

دمپینگ اس تی پی ، عایق صوتی ماشین

ورق دمپینگ یکی از محصولاتی است که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است . این محصول در انواع دمپینگ بلاک گلد ،  دمپینگ بلاک سیلور  (با برند STP ) در بازار ایران  عرضه می گردد. دمپینگ علاوه بر نقشی که به عنوان عایق صوتی خودرو دارد اثر مثبتی در بهبود کارایی سیستم صوتی خودرو دارد و از لرزش فلز درب در هنگام پخش موسیقی در ولوم های بالا جلوگیری می کند .

آکوستیک stp اس تی پی عایق صوتی خودرو

به همین دلیل دمپینگ ها برای آکوستیک درب ها و فضاهایی که باندهای سیستم صوتی نصب می شوند قابل استفاده هستند و همچنین می توان از آن ها در صداگیر کف خودرو و  قسمت ها پشت داشبرد و جلوگیری از انتقال صدای موتور به داخل خودرو نیز استفاده کرد. البته توصیه می شود برای حداکثر صداگیری دمپینگ را در ترکیب با سایر عایق ها صوتی ( نظیر نمد ریسایکل و الاستومری ) استفاده نمود. همانطور که ذکر شد دمپینگ ها عرضه شده توسط پارت فوم در دو مدل بلاک سیلور (Black Silver) و (Black Gold) می باشد. باید دقت داشت که اگرچه هر دو مدل این دمپینگ ها از کارایی خوبی برخوردار هستند ولی تفاوت اصلی این دو مدل دمپینگ در این است که  دمپینگ بلاک سیلور دارای ضخامت ۱.۸ میلی متر می باشد و دمپینگ بلاک گلد دارای ضخامت ۲.۳ میلی متر است. به همین دلیل معمولا در عایقسازی های صوتی حرفه ای معمولا از دمپینگ بلاک گلد استفاده می شود و در عایقسازی های معمولی تر اکثرا از دمپینگ بلاک سیلور بهره برده می شود.

دمپینگ stp

 

 1. نمد ریسایکل ( نمد خودرویی)

عایق کف خودرو ، نمد عایق صوت ، نمد صداگیر خودرو ، نمد خودرویی، دمپینگ کف خودرو ، صداگیر ماشین ، عایق صوت کف ماشین ، دمپینگ بلاک سیلور STP , دمپینگ بلاک گلد اس تی پی

نمد ریسایکل یکی از مورد استفاده ترین انواع صداگیر خودرو می باشد. این نمد به خاطر نوع متریال خود که از الیاف نخی است و به علت وزن مخصوص خود می تواند نقش موثری در کاهش فرکانس ها صوتی داشته باشد. بسیاری از خودروسازها به طور فابریک از این عایق صوتی در کف و گاهی در درب ها و حتی در سقف  استفاده می کنند. قدرت این عایق معمولا زمانی توسعه پیدا می کند که در ترکیب با یک عایق سلول بسته ( مثل فوم الاستومری ) استفاده شود. البته باید دقت داشت این عایق نسوز نیست و نباید در قسمت نزدیک به موتور و قسمت های داغ شونده و یا نزدیک سیم های برق خودرو استفاده شود.

 1. فوم الاستومری

عایق صوتی کف خودرو ، عایق صوتی کف ماشین ، عایقسازی ماشین

فوم الاستومری یکی از به روز ترین و پیشرفته ترین فوم های موجود در بازار است  این فوم با توجه به فناوری که در آن به کار رفته می تواند هم به عنوان یک عایق صوتی و هم به صورتی ک عایق حرارتی برای خودرو عمل نماید . از لحاظ دسته بندی فوم الاستومری یک عایق سلول بسته است در نتیجه بیشتر نقش جلوگیری از انتقال صدا را بر عهده دارد و در صورتی که ترکیب با عایق های سلول باز مانند نمد ریسایکل استفاده شود حداکثر کارایی را خواهد داشت. فوم الاستومری در درب ها ، در سقف ، در پشت داشبورد قابل استفاده می باشد. علاوه بر کارایی فوق العاده مهمترین ویژگی این عایق کندسوز بودن آن است البته باید دقت داشت انواع متفرقه این عایق کارایی لازم را نخواهند داشت و باید توجه داشت که از برند و همچنین از ضخامت مناسب این محصول استفاده نمود

 1. فوم شانه تخم مرغی الاستومری

فوم درب ماشین ، عایق درب ماشین ، دنپینگ اس تی پی ، کاربرد دمپیمگ ، صداگیر دمپینگ

فوم الاستومری شانه تخم مرغی یکی دیگر از انواع فوم های الاستومری است که در فرآیند عایقسازی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این فوم به خاطر ساختار تخم مرغی شکل و سطح روی خود می تواند موجب کاهش فرکانس ها صوتی گردد و از سوی دیگر ساختار سلول بسته این فوم موجب  جلوگیری از انتقال صدا می شود. از این فوم معمولا در زیر کاپوت خودرو و در درب ها استفاده می کنند.

    ۵. فوم شانه تخم مرغی ابری 

عایق صوتی ماشین ، آکوستیک خودرو ، دمپینگ

این روزها فوم های شانه تخم مرغی ابری به خوبی جایگاه خود را در صنعت آکوستیک باز کرده اند و در بسیاری از استودیوها و هر فضایی که نیاز به صداگیری و آکوستیک دارد معمولا از این فوم ها بهره می برند. در صنعت آکوستیک خودرو نیز این امر مستثنی نبوده و بسیاری از افراد که می خواهند خودرو خود را عایق کنند. به سراغ فوم شانه تخم و یا سایر مدل ها مشابه این فوم می روند ولی باید دقت داشت این فوم بیشتر از آنکه نقش عایق صوتی داشته باشد برای خودرو بیشتر ماهیت آکوستیکی دارد و معمولا از انواع نازک آن در درب ها ماشین به منظور بهبود صدای سیستم صوتی و جلوگیری از پیچش صدای سیستم صوتی در داخل درب خودرو و در نهایت بهبود کیفیت صدای سیستم صوتی خودرو استفاده می شود. همچنین باید دقت نمود این فوم نسوز نیست و نباید نزدیک موتور و قسمت های برقی اتومبیل کار شوند.

۶.فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن یک عایق سلول بسته و ارزان قیمت است که شاید قیمت بسیار مناسب آن موجب شود بسیاری به منظور صداگیری خودرو به سراغ این متریال بروند. البته باید دقت داشت اگرچه فوم پلی اتیلن قیمت بسیار مناسبی دارد ، ولی کارایی آن  به ویژه در قطر ها کم ( زیر ۲۰ میل ) نسبت به عایق ها مشابه نظیر فوم الاستومری به منظور عایق صوتی خودرو بسیار بسیار پایین تر است . معمولا از این عایق در  سقف و گاهی درب خودرو استفاده می شود  و به نظر می رسد استفاده از آن بیش از عایق صوتی ،کارایی بیشتری به عنوان عایق حرارتی داشته باشد به همین دلیل در صورت استفاده از  فوم پلی اتیلن به منظور افزایش کارایی آن به عنوان عایق صوتی توصیه می شود حتما یک لایه نمد ریسایکل نیز در ترکیب با آن استفاده شود. همچنین باید دقت داشت که فوم پلی اتیلن نسوز نیست و در قسمت ها نزدیک به موتور و اگزوز و… به هیچ عنوان نباید استفاده شود.

 

نحوه سفارش:

به منظور سفارش محصولات عایق صوتی و آکوستیک پارت فوم می توانید از روش های زیر اقدام فرمایید:

 1. مراجعه به فروشگاه آکوستیک پارت فوم به آدرس تهران خیابان شریعتی پایین تر از سه راه طالقانی روبروی بیمارستان پاسارگاد جنب نمایندگی سایپا پلاک ۱۴۳ فروشگاه پارت فوم
 2.  سفارش تلفنی از طریق شماره تلفن ۰۲۱۷۷۶۳۵۴۱۰

نحوه ارسال:

هزینه حمل ( تهران و شهرستان ها) و بسته بندی ( شهرستان ها) به عهده مشتری می باشد. ارسال در تهران از طریق پیک و در شهرستان ها از طریق باربری ( باربری وطن ) صورت می گیرد.

22 Replies to “آکوستیک و عایق صوتی خودرو ( انواع دمپینگ ، نمد خودرویی ، فوم صداگیر درب ، عایق کف)”

 1. سلام خسته نباشید. برای عایق بندی کامل پراید معمولی چند ورق نیاز هست و هزینه ش چقدر میشه؟

  • سلام بستگی دارد از کدام متریال بخواهید استفاده کنید. و کجاها را بخواهید عایق کنید؟ و هدف از عایق کردن خودرو چی هست؟ عایق صدای موتور؟ عایق صدای خیابان ؟ جلوگیری از انتقال صدا ضبط به بیرون خودرو؟

 2. من یک لندور دارم الان کفش بخوام عایق کنم دمپینگ بزنم یا فوم الاستومری ؟

  • سلام برای صداگیری کف خودرو معمولا از نمد ریسایکل استفاده می کنند البته گاهی هم از ترکیب نمد و فوم الاستومری با هم استفاده می کنند. البته چون فوم الاستومری نرم و صدمه پذیر هست حتما روی آن باید از موکت در کف استفاده کنید تا زمانی که پا می خورد آسیب نبیند

 3. سلام من مزدا وانت دو کابین دارم جواب میده از دمپینگ واسه صدا گیری دربها استفاده کنم

  • سلام دوست عزیز ، ببینید دمپینگ وظیفه اصلیش صداگیری نیست بلکه کار دمپ کردن و لرزه گیری بدنه را انجام میده و وقت سیستم صوتی داخل درب ها صداش پخش میشه جلو دمپ شدن صدا بر روی فلز درب را میگیره ، برای عایق صوتی کردن باید از ترکیب عایق های صوتی سلول باز و سلول بسته استفاده کنید . مثلا ترکیب نمد ریسایکل و فوم الاستومری و به این طریف از انتقال صدا تا حدی می شود جلوگیری کرد.

 4. بارعرض سلام کف ماشین من فلزه و روش کفی لاستیکی هستش میخواستم لایه اول چی رو پیشنهاد میدید که نصب کنمو حرارت رو تاحدودی درتابستان از موتور وگرمایی جاده رو کم کنه وچند لایه باید وچه لایه هایی اول ودوم نصب کنم که حرارت وصدا رو کم کنه باتشکر ممنون میشم جواب بدین

  • سلام عایق ها مختلفی در کف ماشین می تواند به کار رود. مثلا می توان به نمد ریسایکل اشاره کرد و یا فوم الاستومری . البته جنس فوم الاستومری در برابر فشار مقاوم نیست و حتما روی آن باید موکت بیندازید. این دو عایق هر دو هم عایق حرارت هستند و هم عایق صدا و اگر با هم ترکیب شوند میزان عایق صوتی کف را افزایش می دهند. البته اگر بازهم بخواهید عایق قوی تر شود می توانید به این ترکیب دمپینگ ها را هم اضافه نمایید. کلیه عایق ها ذکر شده در قسمت محصولات وب سایت پارت فوم موجود است. که می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید:
   https://partfoam.com/products

 5. ببخشید ،قیمت دمپینگ اس تی پی برحسب چیه هرعدد،۸۵۰۰۰ تومان ،منظورازقیمت ۸۵۰۰۰ چیه برای چه مقدار

 6. با سلام وخسته نباشید خدمت دوستان گرامی
  ببخشید واسه موتور سیکلت هم میشه استفاده کرد اخه صدای موتور بدجور اذیت میکنه.ممنونم

 7. سلام، بنده دنا پلاس دارم میخوام عایق صوتی استفاده کنم چه مقدار نیاز هست…

 8. سلام .من پاژن دارم این عایق دمپینگ STP به کار من میاد که به خوام برای ماشین خودم استفاده کنم. ممنون

  • سلام برای هر خودرویی می تواند مورد استفاده قرار گیرد البته بجز این لایه برای ایجاد عایق صوتی خودرو باید از عایق ها دیگر نظیر فوم الاستومری هم استفاده کنید.

 9. خسته نباشید بنده میخواهم پراید ۱۱۱ خود را عایق صوتی کنم دمپینگ.
  این دمپینگ از نظر عایق صوتی چند درصد را جذب میکند.
  و هر ورق این برای چند در پراید ۱۱۱ کافی ست.
  و من عایق صوتیش خیلی برام مهم و میخوام صندوق عقب.
  زیر گلگیر ها.پشت داشبورد.درها.سقف را عایق صوتی کنم.
  و اگر میدونید این عایق بخوام نصب کنم بع مثلا فقط ۵۰ درصد از صدا بگیره همینجا بگید.
  حداقل برای اینکار من و خرجی که میکنم باید ۷۵ تا ۸۰ درصد صوا بگیره.
  لطفا سوالات بنده را جواب دهیم تا سفارش دهم

  • سلام با توجه به تخصصی بودن سوال شما و اینکه نیاز به توضیحات طولانی است ممنون می شویم اگر به صورت تلفنی تماس بگیرید. فقط به طور کلی اگر بخواهم بگویم باید عرض کنم عایق کاری این نیست که فقط یک لایه عایق به عنوان دمپینگ نصب کنید و ۷۰ تا ۸۰ درصد صدا را بگیرید. برای عایق نمودن در حد مطلوب معمولا نیاز به چند لایه مختلف است تا بتوان صدا را تا حدی کاهش دهید.

 10. سلام مدل های دیگر دمپینگ اس تی پی را دارید و یا فقط بلاک سیلور دارید؟

  • سلام در حال حاضر فقط دمپینگ سیلور بلاک را داریم ولی در آینده نزدیک احتمالا مدل های دیگرش هم ارایه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

code